Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

rada, -y, rád ž.

1. pokyn, návod, ponaučenie, obyč. priateľské: dobrá, múdra, osvedčená, praktická r.; dať, dávať, prijať, poslúchnuť r-u; poslúžiť, pomôcť (dobrou) r-ou; robiť, konať podľa niečej r-y; hovor. držať sa niečej r-y; požiadať niekoho o radu, obrátiť sa k niekomu, na niekoho o r-u; chodiť, prísť k niekomu na (o) r-u; otcovská, materinská, priateľská r. a) ponaučenie od otca, matky, priateľa; b) dobre mienené, úprimné ponaučenie; Nakúpili (obrazy) na radu svojich kuriérov. (Jes-á) Dobrá rada nad zlato (prísl.) je veľmi cenná.

vedieť si r-y, dať si r-y (s niekým, s niečím) vedieť, čo robiť, vedieť si poradiť (s niekým, s niečím); niet mu r-y nedá si poradiť, pomôcť; Komu niet rady, tomu niet pomoci (prísl.) kto nechce prijať radu, tomu nemožno pomôcť. Dobrá rada stojí groš a planá dva (porek.) keď niekomu dobre poradia, má z toho osoh, zlá rada prináša škodu.

2. výbor, sbor, orgán, ktorý má na starosti, ktorý prerokúva určité záležitosti: dozorná, revízna r.; závodná r. orgán zastupujúci zamestnancov (u nás dnes závodný výbor ROH); dielenská r. (dnes dielenský výbor); správna r. (v kapit. hosp.) orgán akciových spoločností rozhodujúci o dôležitých podnikových (napr. finančných) veciach; redakčná r.; Slovenská národná r. národný orgán štátnej moci a správy na Slovensku; Bezpečnostná r. orgán pre medzinárodnú bezpečnosť; Svetová r. mieru najvyšší orgán hnutia obrancov mieru; rada ministrov (v niektorých štátoch, napr. v SSSR) sbor ministrov, vláda; ministerská r. vláda, sbor ministrov v niektorých štátoch; Slovenská republika rád prvý pokus o diktatúru proletariátu na území Slovenska (r. 1919); kráľovská r. kráľovský poradný sbor; hovor. rodinná r. príbuzenstvo rozhodujúce o rodinných záležitostiach: Rada vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP) združenie socialistických štátov na hospodárskej základni za účelom deľby práce: O čom máte radu, vzácne dámy? (Tim.) Na radnom dome kráľ Matiáš drží radu. (Kal.)

ani do rady, ani do vady o človeku, s ktorým sa nemožno nijako dohodnúť; Po rade páni múdri bývajú (prísl.) keď sa človek poradí, zmúdrie.

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu